Kalorický deficit a potraviny,které nám k tomu dopomůžou

Při snaze zhubnout je jedním z nejdůležitějších aspektů kalorický deficit, při kterém si musíte hlídat, aby byl Váš příjem nižší než výdej. K tomu slouží různé kalkulačky a aplikace, kde si můžete Váš denní příjem kalorií i s množstvím jednotlivých makroživin vypočítat. Existuje ale celá řada potravin, které mají velmi málo kalorií a můžete jich tak sníst velké množství. Dnes se podíváme na 10 z nich (většina údajů je na 100 g potraviny).

1. Ovesné vločky

Oves může být vynikajícím doplňkem zdravé stravy. Nejenže obsahuje velmi malé množství kalorií, ale zároveň také vysoký obsah bílkovin a vlákniny, což navozuje pocit plnosti. Zde jsou údaje pro jednu porci (40g):

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
154 kCal 5,3 g 27,2 g 2,7 g 2,9 g

ovesne vlocky

2. Řecký jogurt

Řecký jogurt je skvělým zdrojem bílkovin, který dokáže pomoci potlačit chuť k jídlu a podpořit hubnutí. Na trhu mnoho značek, toto jsou proto průměrné hodnoty jednoho balení jogurtu (140g):

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
80,6 kCal 14 g 5,6 g 0,4 g 0 g

3. Bobulovité ovoce

Toto ovoce jako jahody, borůvky, maliny a ostružiny obsahuje velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou velmi příznivé pro naše zdraví a jejich vysoký obsah vlákniny snižuje pocit hladu. Porce borůvek obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
53,9  kCal 0,7 g 11,5 g 0,6 g 2,9 g

4. Květák

Květák je velmi oblíbenou potravinou v low-carb stravování. Pokud smaženou variantu květáku vyměníte například za placičky, získáte nízkokalorickou a vydatnou pochoutku. Porce květáku obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
30,7  kCal 2 g 3,8 g 0,3 g 2,7 g

květak

5. Vejce

Vejce jsou bohatým zdrojem živin s nízkým obsahem kalorií. Vejce se doporučuje jíst hned na začátku dne, protože zasytí a dodá energii do celého dne. Jedno vejce (50g) obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
75  kCal 6,3 g 0,6 g 5,3 g 0 g

6. Cuketa

Ať se rozhodnete pro grilovanou cuketu nebo cuketové špagety, nebudete litovat. Cuketa je i vynikající do dezertů, zkusit z ní můžete třeba cuketový koláč. Ve 100 g této zeleniny naleznete:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
20,2  kCal 1,5 g 2,9 g 0,3 g 1,1 g

 7. Ryby

Ryby jsou bohaté na bílkoviny a tuky prospěšné pro zdravé srdce. V porovnání s hovězím a kuřecím masem má ryba větší podíl na pocitu sytosti. Mezi nízkokalorické ryby patří například treska nebo platýs. Aljašská treska obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
60,7  kCal 14,8 g 0,5 g 0,1 g 0 g

ryba

8. Brambory

Ačkoliv jsou brambory často spojovány s nezdravými smaženými hranolkami, jejich zdravá varianta může být výživnou součástí zdravého jídelníčku. Porce vařených brambory bez slupky obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
67  kCal 1,3 g 15,6 g 0,1 g 2,5 g

 

9. Kuřecí prsa

Kuřecí prsa jsou velmi využívaným jídlem ve fitness světě. Jsou totiž skvělým zdrojem bílkovin a neobsahují téměř žádný tuk. Pokud si kuřecí maso dopřejete, získáte z něj:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
110  kCal 23,1 g 0 g 1,2 g 0 g

kuřecí prsa

10. Listová zelenina

Rukola, špenát a další zelenina, která je výborná do salátů nebo jako příloha je zároveň také velmi výživná sníst jí můžete skutečně velké množství. Porce listového špenátu obsahuje:

Kalorie Bílkoviny Sacharidy Tuky Vláknina
15,3  kCal 2,5 g 0,6 g 0,3 g 2,5 g

 Pokud se zaměřujete na zdravé stravování, tyto potraviny by ve Vašem jídelníčku neměli chybět. Zde jsou další potraviny, které se nám do žebříčku nevešli:

  • Grapefruit (42 kCal)
  • Rajčata (22 kCal)
  • Brokolice (37 kCal)
  • Jablko (56 kCal)
  • Řepa (56 kCal)
  • Mrkev (35 kCal)
  • Okurka (14 kCal)
  • Žampiony (25 kCal)
  • Vodní meloun (28 kCal)
  • Chřest (24 kCal)
Sdílejte tento příspěvek